Zarządzenie Nr 79/2004

02.04.2012
Na podstawie art.33, ust.1 ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach (jednolity tekst w Dz.U. Nr 56 z 2000 r., poz. 679 z póź. zm.) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do zarządzenia Nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, zarządza się, co następuje:


§ 1.

Wprowadzam – do stosowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych – wytyczne w sprawie współpracy i kreowania rynku usług leśnych w Lasach Państwowych, stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.

§ 2.

1. W ramach działań kreujących rynek usług leśnych, a także przy zamawianiu usług należy kierować się m.in.:

a) przepisami Prawa zamówień publicznych (Dz.U. z 2004r.,Nr 19, poz.177 ze zm.), z uwzględnieniem, w ramach tych przepisów, możliwości korzystnego oddziaływania na rozwój rynku usług leśnych,

b) przepisami o najmie i dzierżawie – jeżeli firmy usługowe korzystają z majątku Lasów Państwowych,

c) ograniczeniami wynikającymi z umów o zakazie konkurencji, o której mowa w § 9 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy,

d) zasadami partnerstwa, poszanowania uczciwej konkurencji, legalizmu (również w odniesieniu do aktów normalizacji wewnątrzbranżowej), a także pisemności i jawności i pozostałych zasad wynikających z Prawa zamówień publicznych.

2. Umowy z wykonawcami (firmami usługowymi) należy sporządzać z zachowaniem wymogów ustawy Prawo zamówień publicznych i Kodeksu Cywilnego.

§ 3.

1. Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych, w ramach współpracy z firmami usługowymi lub ich przedstawicielstwami, przy zachowaniu przepisów, o których mowa w § 2 – dążyć będą do tworzenia warunków rozwoju firm usługowych, które:

1) posługują się nowoczesną techniką i technologią, uwzględniającą zasady prowadzenia gospodarki leśnej i przyjazną dla środowiska,

2) uczestniczą w występujących i organizowanych formach uzupełniania wiedzy leśnej i podnoszenia kwalifikacji zawodowych,

3) posiadają niezbędną udokumentowaną wiedzę i doświadczenie oraz potencjał techniczny oraz dysponują osobami lub pracownikami zdolnymi do wykonania usługi, znajdujące potwierdzenie w składanych ofertach w ramach organizowanych przez jednostki organizacyjne LP postępowań o zamówienia.

4) Za dokumenty potwierdzające posiadanie niezbędnej wiedzy i doświadczenie w realizacji usług z zakresu gospodarki leśnej należy uznawać, m. in., licencje, posiadane przez dane firmy, wydawane przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych oraz świadectwa ukończenia średnich lub wyższych szkół leśnych, Centrum Kształcenia Przedsiębiorców Leśnych w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Siemianicach lub inne równoważne oraz listy referencyjne wystawione przez jednostki organizacyjne LP.

§ 4.

Na szczeblu regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych mają funkcjonować stałe komisje do spraw współpracy z firmami usługowymi z udziałem ich zinstytucjonalizowanych przedstawicielstw.

§ 5.

Lasy Państwowe będą wspierać inicjatywy i działania na rzecz tworzenia i rozwoju stałych form oraz poprawy warunków kształcenia lub podwyższania kwalifikacji zawodowych przez pracowników firm usługowych, świadczących usługi na rzecz Lasów Państwowych.

§ 6.

Traci moc zarządzenie Nr 36 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 16 maja 2002r. w sprawie usługowego wykonawstwa zadań gospodarczych w Lasach Państwowych

§ 7.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

dr inż. Janusz Dawidziuk